חיפוש
מבצע

אטופיק דרמטיטיס, אקזמה ומחלות עור אחרות

תסמינים, דרכי טיפול והמנעות ממחלות עור שונות

אטופיק דרמטיטיס, אקזמה ומחלות עור אחרות

מהי מחלת אטופיק דרמטיטיס?

אטופיק דרמטיטיס (אסטמה של העור) הינה מחלת עור דלקתית, כרונית (ממושכת) בעלת מהלך גלי של החרפה והפוגה. המחלה גורמת לגרד טורדני וחזק ולאזורים יבשים ואדומים המופעים בפיזור אופייני על פני אזורי גוף שונים, בד"כ על פני הלחיים, הידיים, המרפקים, הברכיים והרגליים וכן על אזורי הקפלים (כגון עפעפיים ובתי השחי). הדלקת גורמת לאיבוד מים מוגבר מהעור ולפגיעה בשכבת ההגנה של העור. בהעדר הלחות הופך העור לחלש ולכן מגורה בקלות, מגרד מאוד והופך ליבש, אדמומי ומחוספס (ולעיתים אף לקשקשי, מעובה ומודלק).

אטופיק דרמטיטיס נקראת גם: "דלקת עור אטופית", "אקזמה" או "אסטמה של העור"

מהו הגורם לאטופיק דרמטיטיס (אסטמה של העור)

מחלה זו הנפוצה בעיקר בשנות הילדות, אך לאחרונה נפוצה גם אצל צעירים רבים גם בגיל הבגרות

ואחריו.

 

מהם התסמינים של אטופיק דרמטיטיס (אסטמה של העור)?

תסמיני המחלה וחומרתם נבדלים מאדם לאדם

על פי רב, גורמת המחלה לאזורם יבשים מאוד ע"ג העור אשר גורמים לגרד עז ולעיתים אף בלתי נסבל. גירוד העור היבש גורם לעור להיהפך לאדמומי (דמוי פריחה), מחוספס, יבש מאוד ודלקתי וכתוצאה מכך הגרד מחריף אף יותר. כל גירוד נוסף מחריף את מצב העור ולכן רופאים רבים קוראים לתופעה הנ"ל בשם "מעגל הגרד-גירוד" (The itch-scratch cycle). הגרד העז עלול לגרום לירידה בתפקוד ואיכות החיים ואף לבעיות שינה – בעיקר בילדים. במקרים חמורים של אטופיק דרמטיטיס, העור הופך נפוח, סדוק, מפריש, קשקשי ומחורץ ובכך מועד לזיהומים, לדלקות, ולבעיות בריאותיות חמורות יותר.

מהם תסמיני המחלה בילדים?

ילדים הסובלים מאטופיק דרמטיטיס חווים את אותם התסמינים כמו מבוגרים. יחד עם זאת, שלא כמו המבוגרים, ילדים על פי רב אינם מסוגלים להתאפק ולא לגרד את העור. הגירוד המתמיד של העור גורם לגרד נוסף ומחריף את תסמיני המחלה (The itch-scratch cycle). תופעת הגרד מחריפה בעיקר בלילה ועלולה לגרום לבעיות שינה ולחוסר תפקוד בגן ובבית הספר. לא אחת מגלים ההורים בבוקר כי הסדין מלא דם, כתוצאה מהגירוד העז של הילד. התפרצות המחלה באזורי גוף חשופים עלולים לגרום בנוסף לפגיעה בקשרים חברתיים ולירידה בביטחון העצמי של הילד.

האם יש ריפוי לאטופיק דרמטיטיס (אסטמה של העור)?

אנו ברפואה האלטרנטיבית, מוצאים קשר ישיר בין בעיות עור להליכים פנימיים. הבעיה העורית היא ברוב המקרים ביטוי לרגישות למזון או שגשוש פטרייתי או מצב של מתח ולחץ רגשי. חשוב לאבחן תחילה את הגורם המדויק,ולטפל בעזרת שינוי תזונתי ותוספים טבעיים. 

ניתן לעבור אבחון נטורופטי ברחבי הארץ ללא תשלום פרטיםhttp://www.biocare.co.il/

.

כיצד ניתן להימנע מהתלקחויות של אטופיק דרמטיטיס (אסטמה של העור)?

כדי למנוע התפרצות ונגעים על העור יש להקפיד על טיפול פנימי וחיצוני כאחד.

ברמה הפנימית יש להקפיד על מספר כללים בתזונה:

*להימנע ככל האפשר מצריכה ל ממתקים ,משקאות ממותקים ומזונות עתירי סוכר, המעודדים את צמיחת הפטרייה העורית.

*להימנע מקמח לבן ומוצרי מאפה עתירי שמרים מאותה סיבה

*לנסות לבצע דיאטת רוטציה כדי לאבחן את סוג המזון הספציפי שאליו רגיש הילד, טווח המזונות רחב מאוד ויכול לכלול, שומשום, חלב, בוטנים, פירות טרופיים, חיטה עוד

ברמה החיצונית יש להימנע ככל האפשר מדגנרטים וחומרים כימיים ולהקפיד ללחלח את העור בעזרת קרם

מרפא ,המכיל צמח ציפורני חתול(קלנדולה) ושיבולת שועל.

קרם גוף קלנדולה שבולת שועל של נילסיארד רמדיסמומלץ להרגעה וטיפול בתופעות של גרד ויובש קיצוני ובמקרים של אטופיק דרמיטיטיס,אקזמה ופסוריאזיס


.
 שיבולת השועל, דגן שבשל יכולותיו הרפואיות מוגדר כצמח מרפא בתרבויות שונות בעולם,  מומלץ ויעיל למצבים של אטופיק דרמטיטיס (אסטמה של העור) או כל מצב אחר של עור מגורה, אדום, מגרד או צורב. ניתן להשתמש במים בהם בושל  שיבולת שועל, שהם סמיכים ועכורים, למריחה על העור, או בקרמים המכילים שבולת שועל. 
שיבולת שועל היא מקור מצוין לוויטמינים ומינרלים כמו גופרית וצורן, מגנזיום, אבץ, ויטמין B, וקומפלקס ויטמיני EE יש בה גם נוגדי חמצון שונים, כמו פלבונים. חומרים ייחודים אחרים הם הספונינים, שתורמים להשפעה הנפלאה שיש לשיבולת השועל על העור.

למרוח על העור לאחר אמבטיה להקלה  ולטיפול אפקטיבי ביובש ובגרד

מומלץ לעשות מקלחת או אמבטיה פושרת  עם ג´ל רחצה לבנדר אנגלי  של נילסיארד רמדיס  המכיל גם   הוא תמציות אורגניות של שבולת שועל  קמומיל ולבנדר אנגלי ,מרגיע את העור הרגיש ומשאיר ניחוח טבעי ו ועדין. ג´ל רחצה זה, נקי לחלוטין מדטרגנים וחומרים כימיים העשויים להחמיר את מצב העור.

תוכלו לפגוש ללא תשלום נטורופטית, המתמחה בבעיות עור, להתאמה מושכלת של תוספי תזונה, תזונה נכונה ותכשירים לעור הפנים הגוף והשיער- פרטים באתר החברה www.nealsyard.co.il

בריאות ויופי-טבעי ואורגני NEAL’S YARD REMEDIES

ד”ר אתי נחשון Ph.D נטורופטית

*לא  מהווה תחליף לייעוץ רפואי
Blacknet.co.il - בניית אתרים